• Direksiyonum.com

ABS Fren Nedir, Ne Değildir

ABS fren sisteminin araçlarımızda bulunmadığı dönemlerde sürücü adaylarına şu şekilde nasihat edilirdi. "Eğer frene basında araç kaymaya başlarsa ve aracın kontrolü kaybedilirse frenden ayağını çek ve hemen tekrar bas, bu hareketi durana kadar tekrar et." Halk arasında bu tarz frenlemeye fren pedalı pompalama denirdi.

Günümüzde sözkonusu fren pedalı pompalama görevini, ABS fren sistemi yerine getirmektedir.


ABS fren sistemi kısaca şu şekilde çalışmaktadır. Eğer frenleme esnasında yolun kaygan olması nedeni ile tekerleklerden birisi bloke olursa, ABS sisteminin pompası sizin yerinize bloke olan tekerleğe pompalama yaparak o tekerleğin kilitlenmesini yani yolda kaymasını engellemek sureti ile aracın kontrolsüz olarak kaymasını engellemektedir. Burada amaç daha kısa mesafede durmaktan ziyade aracın frenleme esnasında kontrolsüz olarak kaymasını ve savrulmasını engellemektir.
ABS fren sistemi aracın daha kısa mesafede durmasını sağlayamayabilir tam tersine daha uzun mesafede durmasına sebep olabilir ancak durma esnasında araç sağa veya sola dönerek savrulma yapmadan düz bir hat üzerinde durmasına olanak sağlar. Yani kısaca frenleme esnasında aracın kontrolü kaybedilmez buda kaza riskini önemli oranda azaltır.

ABS pompası frenleme esnasında devreye girerse fren pedalında bir sürekli tepme etkisi hissedilebilir. Bu durumda ayak asla fren pedalında çekilmemeli ve fren pedalına basmaya araç durana kadar devam edilmelidir.

Özetle ABS fren sistemi aracın frenleme esnasında kontrollü olarak durmasını sağlar ancak daha kısa mesafede durmasını her yol şartında garanti edemeyebilir zira burada amaç daha kısa mesafede durmasından ziyade aracın kontrollü olarak durmasını sağlamaktır.

Herkese güvenli sürüşler dilerim.
7 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör