• Direksiyonum.com

Araç Aküleri Hakkında Temel Bilgiler

Araç akülerini cep telefonlarının pili gibi düşünebiliriz. Yani belli bir şarj ve deşarj döngüleri vardır kısaca ömürleri sınırlı olup bu ömür aracın kullanıldığı bölgenin sıcaklığı ile doğrudan alakalalıdır.

Örneğin aracın bulunduğu soğuk ortamlarda kullanılan aküler daha kısa ömürlüdür zira soğuk şartlarda aküler daha zayıf performans gösterirler. Eğer aracın kullanıldığı ortam sıcak veya ılıman ise ise bu durumda aküler daha iyi performans gösterir.

Eğer araç üzerinde yüksek akım çeken alarm, kamera, müzik sistemi gibi aksesuarlar mevcut ise araç aküsü daha çabuk ömrünü tamamlayabilir zira bu durumda akünün şarj döngüsü daha hızlı olacaktır.


Diğer bir akü ömrünü etkileyen olumsuz durum ise aracın uzun süre park halinde durmasıdır. Eğer araç park halinde uzun süre bekliyor ise akü zamanla şarjını kaybeder ve motoru çalıştıramaz hale gelebilir.


Bunun dışında diğer bir olumsuz etken ise aracın çok kısa mesafe kullanılmasıdır. ilk marş esnasında aküden çekilen fazla akımın sürüş esnasında alternatör vasıtası ile yerine konması gerekir ancak kısa mesafe sürüşlerde bu gereken şarj alternatör tarafından aküye verilemez ve zamanla akü performansı düşer ve motoru çalıştıramaz hale gelir. Bu nedenle bu tarz kullanılan araçlar belirli periyotlarda uzun mesafe kullanılarak akünün şarjının tamamlanması sağlanmalıdır. Aksi taktirde akü ömrünü tamamlar ve akü değişimi gerekir.

Bir akünün ortalama ömrü ortalama 3-5 yıl arasında kullanım koşullarına bağlı olarak değişir.

Akünüzün durumunu öğrenmek için akü yükleme testi yaptırmanız gerekir. Çıkan sonuca göre akü değişimi gerekip gerekmediği belirlenmektedir.


Araç aküleri 12 volt ve xx Ah olarak tanımlanır. Aracın orijinal aküsünün Ah değerinden daha yüksek kapasitede akü kullanmak anlamsızdır zira aracınızın alternatörü daha büyük Ah kapasiteli bir aküyü tam olarak dolduramaz o nedenle aracınızın orijinal aküsünden daha büyük Ah kapasiteli bir akü kullanmak gereksiz yere maliyet ödemektir.

Örnek olarak 40Ah akü yerine 80 Ah akü kullanmak gereksiz maliyet ödemek demektir. Kısaca araç üzerinde hangi Ah değerinde akü var ise aynı Ah değerinde akü kullanmak en doğru davranıştır.


Herkese güvenli sürüşler dilerim.18 görüntüleme0 yorum