• Direksiyonum.com

Araçlarda Boya Problemleri Ve Muhtemel Nedenleri

Araçlarımızın boyalı yüzeylerinde bazen kozmetik kusurlar veya boya hasarları meydana gelebilmektedir. Boya problemleri genelde iki temel gruba ayrılır.


1-Harici etkenli boya problemleri

Bu tür problemlere genelde kuş pislikleri (en çok karşılaşılan), ağaçlardan gelen reçineler, kimyasal korozif maddeler veya dışarıdan gelen fiziksel darbe kaynaklı çizikler, göçükler vs neden olabilmektedir.2- Üretimsel kaynaklı boya problemleri

Bu tür problemler daha çok noktasal paslanmalar, punta noktalarında paslanmalar, mastik hataları, boyada baloncuk oluşması, boyanın içeriden dışarı doğru açılması (çiçeklenme), boyada akma, portakal kabuğuğuna benzer yüzey kalitesi, renk ton farkı, pürüzlü yüzey, boya katmanı altında çok büyük toz tanelerinin olması, boyada soyulma vs şeklinde görülmektedir.

Her iki durumda kesin tespit yapılabilmesi için boya yüzeyinin mikroskop ile üretici firma tarafından incelenmesi ve boya kalınlık ölçümlerinin yapılması gerekmektedir. Bazı durumlarda örnek parçanın üretici firma tarafından alınarak test yapma gerekliliği olabilir. Çoğu araç kullanıcısı piyasadaki bazı kişilerin asılsız ve dayanaksız yorumlarına inanarak ayıplı ürün iddiası ile hukuki yollara başvurmakta ve mahkeme sonucunda mağdur olmaktadır. Dolayısı ile dava açma öncesinde mahkeme kanalı ile bilirkişi tespiti yaptırmakta her zaman fayda vardır.


Harici etkenli boya problemlerine maruz kalmamak için aşağıdaki noktalara dikkat edimesi önemle tavsiye edilmektedir.


-Aracımızı ağaç altına, araç boyası veya farklı boya işlerinin yapıldığı işyeri yakınına, atölye havalandırma bacası yakınına, kaynak işi yapılan yerlerin yakınına, kuşların sıklıkla bulunduğu bölgelere park etmemeliyiz.

-Aracımızı en az haftada bir yıkamalıyız.

-Eğer araç üzerinde kurumuş kuş pisliği var ise üzerine ıslak peçete koyarak kuş pisliğini yumuşatmalı ve sonrasında temizlemeliyiz. Eğer bu temizlik yapılmaz ise kuş pisliğinin asidik olması nedeni ile boya yüzeyinde kimyasal etki kaynaklı hasar meydana gelmektedir.

-Sürekli olarak araca pasta cilauygulaması yapmak boya tabakasını veya metalik boyalara vernik tabakasını inceltmektedir. O nedenle sürekli olarak araca pasta cila yapılmasını pek tavsiye etmiyoruz. Ancak eğer boya üzerinde yüzeysel leke vs var ise kozmetik amaçlı olarak bir kez ince pasta uygulaması yapılabilir. Daha sonrasında ise koruma amaçlı sadece cila uygulaması yapılmalıdır. Pasta cilanın aşındırma yöntemi ile çalıştığını ve fazlasının zararlı olduğunu asla unutmayınız.


Herkese güvenli sürüşler dileriz.

0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör