• Direksiyonum.com

Aracımızın Kış Mevsimi Sonrası Hazırlıkları

Aracımız için kış hazırlığı gibi yaz hazırlığı da yapmamız gerekmektedir. Bunlardan birincisi araç üzerinde kışlık lastik ( kar lastiği) var ise bu lastiklerin çıkartılarak dört mevsim (yazlık) lastiklerin takılmasıdır. Kar lastikleri eğer sıcak havada kullanılmaya devam edilirse lastik aşıntı miktarı artar ve kışlık lastiklerimiz daha erken kullanılmaz hale gelir. O nedenle yazın kesinlikle kar lastiği ile araç kullanılması tavsiye edilmez.

Lastikler janta takılıp çıkarılırken hasarlanma ihtimali olması nedeni ile kar lastikleri için ayrıca dört adet sac jant alınmasını ve kar lastiklerinin bu jantlara takılmasını tavsiye ediyoruz. Böylece hem lastiklerinizin değişim esnasında hasarlanma riski ortadan kalkacak hemde lastik değişimleri çok hızlı olacak ve balans işlemi yapılmasına gerek kalmayacaktır.


Diğer bir hazırlık ise araç altının yıkanmasıdır. Eğer kış mevsiminde bölgenizde yollarda buzlanmayı önleme amaçlı tuzlama veya kimyasal madde kullanımı mevcut ise bu durum araç kaportasında korozyona sebep olabilir. O nedenle her kış mevsimi sonrasında araç altı yıkama yapılmasını önemle tavsiye ediyoruz.

Bir başka hazırlık ise cam sileceklerinin kontrol edilmesi ve gerekiyorsa değiştirilmesidir.

Kışın buzlanma nedeni ile sileceklerin silme performansı azalmış olabilir. Bahar yağmurlarında sıkıntı yaşamamak için sileceklerin silme performansı mutlaka kontrol edilmelidir.


Herkese güvenli sürüşler dilerim.


0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör