• Direksiyonum.com

DSG, DCT, MMT Ve Benzer Şanzımanlarda Debriyaj Balatamızın Ömrünü Uzatalım

Bu tip şanzımanlar her ne kadar otomatik şanzıman olarak adlandırılsa da yapılarında düz şanzımanda olduğu gibi debriya balatası bulunmaktadır. Özellikle çift kavrama kullanan DSG ve DCT şanzımanlarda debriyaj fiyatlarının oldukça yüksek seviyelerde olması nedeni ile debriyaj balatamızın ömrü ekonomik anlamda oldukça fazla önem arzetmektedir.


Aşağıda maddeler halinde debriyaj ömrü uzatma hakkında özet bilgilervereceğiz.


1- Bu tip şanzımanlarda debriyaj pedalı yoktur. Ayak frenden çekildiğinde debriyaj yarım kavrama yapar ve gaz pedalına basıldığında tam kavrama gerçekleşir. Eğer dur kalk trafikte uzun süre sadece fren pedalına basıp bırakarak gaza basmadan aracı hareket ettirirsek debriyaj sürekli yarım kavrama ile aracı hareket ettireceği için debriyajın ömrünü azaltmış oluruz. Bu nedenle mutlaka fren pedalını bıraktıktan sonra gaz pedalına basarak aracı hareket ettirmemiz gerekir. Bu sayede debriyaj tam kavrama yapacaktır.


2-Karlı günlerde aracı kara saplandığı yerden çıkarmak için gaza basmak ve tekerlekler patinaj yapınca gaz pedalını bırakmak debriyaj ömrünü kısaltır zira şanzıman sürekli olarak yarım kavrama yapmaktadır. Bu durum debriyaj ömrünü azaltan bir durumdur.


3-İlk kalkışta gaza az basarak yumuşak kalkış yapmak debriyaj ömrünü uzatır. İlk kalkışlarda gaz pedalına gereğinden fazla basmak debriyaj ömrünü kısaltır.


4-Yokuş yukarı yollarda frene basarak durmak yerine hafif gaz vererek aracı geriye kaçırmadan aracı sabit tutmak debriyaj balatasının ömrünü çok fazla azaltan bir kullanım şeklidir. Yokuş yukarı yollarda mutlaka fren pedalına basarak araç sabit tutulmalıdır.

1 görüntüleme0 yorum