• Direksiyonum.com

Emniyet Kemeri


Emniyet kemeri sürücü ve yolcuları kaza esnasında koruyan en önemli koruyucu güvenlik donanımıdır.

Eğer emniyet kemeri takılmamış ise kaza esnasında ön koltukta oturan sürücü veya yolcular ön camdan dışarı fırlayabilirler veya hava yastığı açılması durumunda zarar görebilirler . Arka koltukta oturanlar ise ön koltuğa çarparlar veya arka/yan camdan dışarı fırlayabilirler. Takla atmalı kazalarda ise tek koruyucu donanım emniyet kemeridir zira hava yastığı takla atan araçlarda açılmayabilir o nedenle emniyet kemeri mutlaka takılmalıdır.


Emniyet kemerinin en fazla koruma sağlayan güvenlik donanımı olması nedeni ile en kısa mesafe sürüşlerde bile mutlaka kemer takılı olmalıdır.

Arka koltukta oturmak emniyet kemeri takmamak için bir sebep asla değildir ve mutlaka emniyet kemeri takılmalıdır.

Kemer ikaz sinyalinin çalmaması için kemer toka yuvalarına harici kemer tokası asla takılmamalı veya emniyet kemeri, koltuk sırtından geçirilerek kemer tokası, toka yuvasına takılmamalıdır.

Emniyet kemerleri, koruma yapabilmesi amacı ile belirli bir seviyede sürücü veya yolcu gövdesine baskı yaparlar. Bu baskıyı azaltma amaçlı emniyet kemerine aksesuar takmak, emniyet kemerinin koruyuculuğunu azaltır veya ortadan kaldırır.


Emniyet kemeri aynı zamanda hava yastığı koruyuculuğuna birinci derecede destek veren bir donanımdır. Eğer emniyet kemeri takılı değilse hava yastığı açılması koruyuculuk yerine zarar verme ihtimalini ortaya çıkarabilir çünkü sürücü veya yolcu hava yastığının açılma aşamasında hava yastığına çarpar.


Arka koltukta oturan çocuklar için belirli bir yaşa kadar mutlaka çocuk koltuğu kullanılmalı ve ve çocuk koltukları mutlaka isofix bağlantılı olmalıdır.

Ön koltukta küçük çocuk oturtulması kesinlikle yanlış ve tehlikeli bir uygulamadır. Çocuklar mutlaka arka koltukta isofix bağlantılı çocuk koltuklarına oturtulmalıdır.

Ayrıca çocuklar belirli bir boy uzunluğuna gelmeden çocuk koltuğu yerine sadece kemer ile bağlanmamalıdır.

Buradaki temel kriter kemer takılı iken emniyet kemeri çocuğun boyun bölgesinde olmamalı, üst göğüs seviyesinde olmalıdır. Eğer değil ise çocuk koltuğu kullanımı gerekir.

Ekonomik bir çözüm olsa da çocuklar için koltuk yükseltici kullanımını güvenlik açısından asla tavsiye etmiyoruz.


Herkese güvenli sürüşler dilerim.


14 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör