• Direksiyonum.com

Hava Yastığı Gerçekleri

Güncelleme tarihi: 8 Mar 2020

Hava yastığı, önden veya yandan çarpışmalı bir kaza esnasında sürücü ve yolcuyu emniyet kemeri korumasına ilave olarak koruyan bir güvenlik donanımıdır.

Hava yastığı sürücüler tarafından her türlü kazada açılması istenen bir güvenlik donanımı olsa da aslında her kazada değil sadece gerektiği anda açılması gereken bir donanım olduğu, açılmaması gerekiyorsa asla açılmaması gerektiği kaza esnasında suratına hava yastığı açılmış sürücüler tarafından kesin olarak bilinmektedir.Zira hava yastığı saatte yaklaşık 300 km/saat hız ile patlamaktadır. Bu patlama ile araç içerisinde çok şiddetli bir ses meydana gelmekte ve bu ses geçici duyma kaybına yol açabilmektedir.

Ayrıca açılarak yüzünüze veya elinize çarpan hava yastığı, cildinize temas ettiği yerlerde kızarıklık ve geçici veya nadiren kalıcı iz meydana getirebilir. Bu nedenle her kazada gerekmese bile hava yastığının açılmasını istemek pek doğru bir düşünce tarzı değildir.


Hava yastığı çoğu kazada sizin ve yolcuların hayatını kurtarır. Hava yastıkları emniyet kemeri takılı olması koşulu ile ilave koruma sağlayan bir güvenlik donanımıdır ve en doğru anda açılması temel tasarım kriteridir zira hava yastığı sadece bir kere açılmaktadır, ikinci bir kez açılma şansı yoktur; o nedenle en doğru anda açılmalıdır.Söz konusu en doğru an ise ölüm riski olan andır. Eğer emniyet kemerinin sürücü ve yolcuyu koruyamayacağı şiddette bir kaza şiddeti sözkonusu ise o taktirde hava yastığı açılmaktadır. Eğer emniyet kemeri takılı değilse bazı istisna koşullarda hava yastığı tam tersine sürücü veya yolcuya zarar verebilir.O nedenle mutlaka emniyet kemeri her sürüşte mutlaka takılı olmalıdır.

Diğer bir önemli husus ise yan hava yastığı bulunan araçlarda koltuk kılıfı kullanılmasının kesinlikle sakıncalı olmasıdır. Yan hava yastığı bulunan araçlarda ön koltuklara koltuk kılıfı takılması yan hava yastıklarının açılmasına engel olur ve yan hava yastıkları koruma görevini tam olarak yapamaz. O nedenle koltuk kılıfı kesinlikle kullanılmamalıdır.


NE ZAMAN AÇILIR, NE ZAMAN AÇILMAZ

Hava yastıkları temelde önden çarpma veya yandan çarpma senaryolarına göre tasarlanır. O nedenle takla atma, arkadan başka bir aracın çarpması, aracın devrilmesi, önden açılı çarpmalar ve direk veya ağaca çarpma gibi meydana gelen kazalarda açılmaz ve zaten açılmaması da gerekir zira hava yastığı açılsa bile koruma yapamaz.


Pek çok araç sürücüsü, kaza esnasında hava yastığının açılmaması nedeni ile üretici veya satıcı firmalara dava açmaktadır ve bu davalar kaybedilmektedir. Sonuçta gereksiz yere avukat ve mahkeme masafları ödenmekte ve gereksiz zaman kayıpları yaşanmaktadır.


Son söz olarak eğer dava açabilecek kadar sağlıklı ve hayatta iseniz demekki hava yastığının açılmasına gerek kalmamış bir kaza geçirmişsiniz demektir.


Hepinize güvenli sürüşler dilerim.
7 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör