• Direksiyonum.com

Her Motor Yağı Aracınıza Uygun Değildir

Motor yağı, aracınızın motoru için hayati öneme haiz bir ürün olup mutlaka aracımızın motoruna uygun motor yağının kullanılması gerekir.


Her aracın kullanım kitapçığında aracın motoruna uygun motor yağlarının viskozite değerleri verilmektedir. Bu viskozite değerleri genelde aracın kullanıldığı bölgenin iklim sıcaklıklarına göre değişmektedir. Dolayısı ile önce bulunduğumuz bölgenin maksimum ve minimum sıcaklıkları düşünülmeli ve bu sıcaklık aralığına göre motor yağı viskozitesi seçilmelidir.


Örneğin soğuk iklimlerde 5W-30 gibi viskozite değerine sahip bir motor yağı kullanılır. Sıcak iklimlerde ise 10W-40 veya 20W-50 gibi viskozite değerine sahip motor yağları kullanılmaktadır. Motor yağı üreticileri sürekli olarak farklı viskozite değerlerinde çeşitli motor yağlarını pazarlama amaçlı olarak üretip lanse etmektedir. Burada önemli olan araç üreticisinin belirlemiş olduğu uygun viskozite değeridir. Viskozite değeri bir kalite göstergesi değildir. Sadece motor yağının akışkanlığını ( akmaya karşı direnç) gösteren bir kriterdir.


DPF filtresi olan dizel motorlarda düşük kül ihtiva eden motor yağları kullanılmalıdır. Aksi taktirde DPF filtresinde bu küller birikerek tıkanmasına neden olmaktadır.


Burada motor yağının markası çok önemli olmamakla beraber bilinen motor yağı markalarını kullanmak en doğru davranıştır.

Markanın onayladığı veya tavsiye ettiği motor yağı markası, o motor yağının sizin aracınıza uygunluğunun bir göstergesi olsa da bu onaylama veya tavsiye kararının arkasında markanın motor yağı üreticisi ile yaptığı ticari antlaşmalar vardır. O nedenle aynı viskozite değerine sahip diğer bilinen motor yağlarıda kullanılabilir.


Ucuz olması nedeni ile pek çok farklı marka motor yağı piyasada rağbet görmektedir. Bilinen markaların ürettiği Motor yağları içerisinde aynı zamanda deterjan katkıları, köpürme önleyici katkılar,kurumu kendi iç bünyesine almayı sağlayan farklı kimyasal katkılarda bulunmaktadır.

O nedenle aşırı ucuz ve bilinmeyen motor yağı markalarını elden geldiği kadar tercih etmemekte fayda vardır.

0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör