Hibrit Otomobil Hakkında

Hibrit otomobillerin tasarlanma amacı dur kalk trafikte egzost emisyonlarının düşürülmesi ve dolayısı ile bir miktar yakıt harcamasının azaltılmasıdır.


Bu tür araçlara Hibrit araç denmesinin sebebi ise araç üzerinde hem içten yanmalı bir benzinli motorun hemde elektrik motoru ve onu besleyen bir yüksek kapasiteli pilin bulunmasıdır.


Normal sürüş esnasında benzinli motor hem aracı hareket ettirmekte ve aynı zamanda pili şarj etmektedir. Yokuş aşağı gaza basmadan yapılan sürüşlerde ise tekerleklerden gelen hareket yine pilin şarj edilmesini sağlamaktadır.


Dur kalk trafikte ise elektrik motoru devreye girmekte, aracın benzinli motoru çalışmamakta sadece elektrik motoru ile belli bir hıza kadar ( marka ve modele göre değişir) araca hareket vermektedir. Bu sayede hem egzost emisyonları düşmekte hemde yakıt sarfiyatında tasarruf elde edilmektedir.


Kimler Almalı:

Eğer her gün şehir içinde dur kalk trafikte araç kulanıyorsanız Hibrit araç size yakıt tasarrufu ve çevreyi koruma açısından iyi bir seçenek olabilir. Yüksek teknolojiye merak duyan sürücüler içinde uygun bir araç olabilir. Ancak Hibrit araçların elektrikli araçlar kadar ekonomik olmadığını unutmamalısınız.


Kimler Almamalı:

Dur kalk trafiğe girmeyenler, şehirler arası seyahat edenler, otobanda araç sürenler için Hibrit araç çok fazla uygun değildir zira bu sürüş şartlarında benzinli motor sürekli olarak çalışacağı için beklenen yakıt tasarrufu sağlanamayabilir. Ayrıca bu araçların bakım ve onarım bedellerinin yetkili servislerde diğer araçlara göre yüksek olduğu ve harici atölyelerde bakım ve onarım imkanlarının kısıtlı olduğu düşünüldüğünde, maddi imkanları kısıtlı olan kişiler için uygun olmadığı söylenebilir.


Ne Kadar Tasarruflu:

Hibrit araçlar herkesin beklediği kadar bir tasarruf sağlamaz. Test sürüş tcrübelerimize göre şehir içinde %20-25 civarı bir tasarruf sağlamaktadır. (Kullanım ve trafik şartlarına bağlı olarak) Aracı maximum tasarufla sürmek amacı ile yapılan bazı reklam amaçlı testlerde daha fazla tasarruf sağlanabilir ancak gündelik hayatta bu şekilde araç sürmek maalesef mümkün değildir.

O nedenle bu tür test sürüşü sonuçları yanlış yönlendirici olabilir.

Belli bir süre sonunda pil performansının düşeceği ve pil değişimi gerekeceği dikkate alınmalıdır. Pil değişim bedeli ise hatırı sayılır bir seviyededir. O nedenle yapılan tasarruf miktarı ile pil değişim fiyatı kabaca aynı seviyede olmakta veya pil değişim bedeli daha fazla olabilmektedir. Bu durum satın alma öncesinde mutlaka gözönünde bulundurulmalıdır.


Avantajları:

Yollarda şarj istasyonu aramak zorunda değilsiniz.

Sürüş esnasında pili şarj etmek mümkün.

Pil bitse de benzinli motor ile sürüş imkanı var.


Dezavantajları:

Pil değişim bedeli yüksek.

Beklenen yakıt tasarrufunu sürüş koşullarına göre sağlamayabilir.

Her bölgede servis hizmeti ve yedek parça bulunamayabilir.

Özel servislerden bakım ve onarım hizmeti alınamayabilir veya bu hizmet olması gereken seviyede olmayabilir.


0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör