• Direksiyonum.com

İyi Bir Güvenli Sürüş Dersi Nasıl Olmalı

Güncelleme tarihi: 13 Haz 2020

Tek cümle ile özet yapıyorum. Para odaklı olmamalı, güvenlik odaklı olmalı.


Araç kullanmayı öğrenmek aslında zor bir yetkinlik değil. Esas zor olan trafiği okumak, öngörmek ve buna göre risklerden kaçınmak.


Çoğu özel ders verenler iş kapmak amacı ile bir veya iki ders sonrasında trafiğe çıkmayı vaat eder. Zaten çoğu öğrencinin hayalindeki de zaten budur ancak gerçek hayat maalesef tamamen farklıdır.


Bir veya iki ders sonrasında asla akıcı trafiğe çıkılmaz. Öncelikle minimum 3 ders pedal, direksiyon kontrolü ve park etme çalışması yapılmalı ve ders arası dönemlerde öğrenci bu konuları çalışmalıdır. Eğer gelişim var ise bu durumda akıcı olmayan trafikte ders devam etmeli ve duruma göre akıcı trafiğe çıkılmalıdır.


Araç hakimiyeti burada en önemli kriterdir. Araca hakim olmayan sürücü hem panik yapar hemde kararsız kalarak trafiğin akışını bozarak gereksiz risklere neden olur. O nedenle araç hakimiyeti ve kararlılık akıcı trafiğe çıkışte en temel kriterdir.

Araç hakimiyeti oturmuş olan öğrenciye akıcı trafikte trafiği okuma ve riskleri öngörerek bu risklerden kaçınma eğitimi verilmelidir. Bu eğitim kademeli olarak yavaş trafikten akıcı ve hızlı trafiğe doğru olmalıdır.


Otoban kullanımı en son aşama olmalı ancak öğrenci öncelikle şehir içinde en az altı ay hergün araç kullanmış olmalıdır. Bu tecrübe olmadan otobana veya şehirler arası yola çıkmak herkesin sürüş güvenliğini tehlikeye atan bir davranıştır.


Özellikle ilk dersler öğrenci açısından monoton ve sıkıcı geçer. Bazı eğitmenler öğrenciyi sıkmamak veya kaybetmemek için gereğinden daha önce trafiğe çıkartarak risk almaktadır ancak bu asla tasvip edilemeyecek bir davranıştır. Zira burada hem sürüş güvenliği riski artmakta hemde öğrenci hazır olmadığı bir trafik ortamına sokulmaktadır. Buda sonuçta öğrencide korkuya ve gereksiz evhamlara neden olmaktadır.


Bu nedenle lütfen gereksiz cesaret yapmayalım. Hemen trafiğe atlama isteğimizi bir süreliğine köreltelim.


Hepinize güvenli sürüşler dileriz.

0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör