• Direksiyonum.com

Lastikler Hakkında Önemli Bilgiler

Lastikler temelde araç sürüş güvenliğini etkileyen en önemli unsurlardan bir tanesidir. Aracın yola tutunması, fren mesafesi, viraj emniyeti, su birikintisinde kayma gibi güvenlik kriterleri çoğunlukla lastiklerin durumuna bağlıdır. Eğer lastiklerin durumu olması gerekenden daha kötü ise yukarıda bahsettiğimiz güvenlik kriterlerini sağlayamaz ve sürüş güvenliği tehlikeye girer. Lastiklerde iki temel kritere bakılır. Bunlardan bir tanesi diş derinliği, diğeri ise lastik yüzeylerinde sertleşme kaynaklı ufak kılcal çatlakların oluşmasıdır. Daha ileri aşamalarda sertleşen lastiklerin dişlerinde parça kopmaları da görülebilir.

Lastik diş derinliği:

Lastiklerin diş derinliği alt sınırı yasal düzenlemelere göre 1,6 mm dir. Bu değerin altında diş derinliği olan lastikler mutlaka yenisi ile aynı marka ve model olmak şartı ile değiştirilmelidir. Farklı ölçüde farklı lastik desenine sahip lastik asla kullanılmamalıdır. Lastik kanalları içerisindeki aşıntı tümseklerine bakılarak lastik aşıntı durumunu anlamak mümkündür. Eğer aşıntı tümsekleri, lastik yere basma yüzeyi ile aynı seviyeye gelmiş ise lastik değişimi gereklidir.
Lastik sertleşmesi:

Lastikler zaman içerisinde havadaki oksijen ile tepkimeye girmeleri nedeni ile sertleşmeye başar ve lastik yanaklarında ve yere basan yüzeylerinde kılcal çatlaklar meydana gelir. Bu çatlaklar yakından bakıldığında kolayca görülebilir. Sertleşen lastiklerin fren mesafesi uzamaya başlar ve yol tutma performansı düşer, ilk kalkışlarda rampalarda ve özellikle ıslak yüzeylerde patinaj yapmaya başlar. Dolayısı ile lastik diş derinliği azalmamış olsa da zaman içerisinde sertleşmiş olan lastikler mutlaka yenisi ile aynı marka ve model olmak koşulu ile değişimi yapılmalıdır. Farklı ölçüde lastik asla kullanılmamalıdır. Aşağıda görüntü lastiklerde çatlak oluşumuna dair bir örnektir.
Kışlık lastikler (Kar lastikleri):

Hammaddesi itibarı ile soğuk havalarda yumuşaklığını koruyan ve daha farklı diş desenine sahip lastiklerdir. Özellikle kış mevsiminde kar yağmasa bile eğer sıcaklıklar 10 derece altında ise kışlık lastik kullanımı önemle tavsiye edilmektedir. Bu lastikler karlı yol şartlarında dört mevsim lastiklere göre daha iyi performans gösterirler ancak yağmurlu havalarda fren mesafesinin uzama ihtimali vardır ve bu durum lastik markası ve modeline göre değişkenlik gösterir. Kışlık lastikler için ayrıca 4 adet jant alınarak lastiklerin bu jantlara takılarak kullanılmasını tavsiye ediyoruz zira aynı jantların kullanılması durumunda her lastik değişiminde lastiklerin zarar görme ihtimali vardır.Herkese güvenli sürüşler dilerim.
4 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör