• Direksiyonum.com

LPG Sistemi Avantajları ve Dezavantajları

LPG sistemi her ne kadar ekonomik anlamda cazip görünse de göründüğü kadar cazip olup olmadığı hakkında farklı görüşler bulunmaktadır.


Öncelikle bilmemiz gereken aracımızın motorunun lpg uyumlu olup olmadığıdır. LPG uyumlu olmayan motorlarda belirli bir kullanım kilometresi sonunda silindir kapak revizyonu gerekecek ve buda araç sahibine üzücü bir masraf olacaktır. Fabrika çıkışlı lpg uyumlu motora sahip araçlarda bahsedilen silindir kapak revizyonu ihtiyacı genelde ortaya çıkmamaktadır. (Başka nedenlere bağlı silindir kapak arızaları olma ihtimali her zaman vardır.)

O nedenle fabrika üretim hattında LPG takılmış olan LPG uyumlu motora sahip araçların tercih edilmesini tavsiye ederiz. Bazı markaların bu tarz araçları bulunmakla beraber bazı markalar ise lpg sistemini araç üretimi sonrası anlaşmalı olduğu LPG markasına haricen satış öncesinde montajını yaptırmakta ve bu şekilde LPG li araç olarak satışını yapmaktadır. Bu tip araçlara montaj kalitesi ve LPG sistemi kalitesi açısından tercih edilmemesini kişisel görüşümüz çerçevesinde tavsiye ederiz.


Diğer bir önemli nokta ise LPG sisteminin aracınızın motoruna uygun olması ve montaj işleminin uygun olarak yapılmasıdır.

Piyasada pek çok marka ve özel servis LPG sistemi satış ve montaj işlemi yapmakta fakat bazı durumlarda sistemin uygunsuzluğu veya hatalı montaj nedeni ile araç sahipleri çeşitli sıkıntılar yaşamaktadır.

Bu sıkıntılara örnek olarak sarsıntılı çalışma, motorda güç düşüklüğü veya gaz kaçakları örnek olarak verilebilir.


LPG sisteminin de ayrı bir bakımının olduğunuda bu esnada belirtmek isteriz. Aracınızın kilometresine bağlı olarak bazı filtre veya parçalarının değişimi gerekebilir. Bu bakım, lpg sisteminin markasına ait yetkili serviste yaptırılmalıdır.


Diğer bir olumsuz konu ise LPG li araçların kapalı otoparklara alınmaması veya bazı servislerin bu araçları emniyet açısından kabul etmemeleridir.


Konuyu çok uzatmamak amacı ile aşağıda LPG sisteminin avantaj ve dezavantajlarını özet olarak sıralıyoruz.


Avantajları:

-Düşük yakıt maliyeti


Dezavantajları:

-LPG sisteminin satın alma maliyeti düşük değil.

-Aracın motorunun yapısına müdahele edilmesi

-Belli bir kilometre sonunda silindir kapak revizyonu maliyeti

-Bazı kapalı otoparklara girememe

-Bazı servislerin emniyet amaçlı araç kabul etmemesi

-Daha sık muayene zorunluluğu

-Bagajda LPG tankı montajı nedeni ile bagaj hacminin azalması

-Simit LPG tanklarında stepne lastik çukuruna montaj yapılması nedeni ile stepne lastiğin bagajda ilave yer kaplaması

-İkinci elde bazı alıcıların LPG li araçları tercih etmemesi

-Her bölgede donanımlı ve bilgili yetkili servis bulamama ihtimali

-Haricen LPG sistemi takılmış araçların araç garantisi kapsamının sınırlı olması


Herkese güvenli sürüşler dileriz.

4 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör