• Direksiyonum.com

Motor Temizleyici Kimyasal Katkı Kullanmaya Gerek Var mı?

Güncelleme tarihi: 17 Mar 2020

Motor temizleyici kimyasal katkılar, satış sonrası pazarlamada para kazanma amaçlı pazarlaması yapılan ürünler olmakla beraber maliyet ve sağlanan fayda noktasında çok olumlu anlamda teknik yorumlar yapılmamaktadır.


Motor yağlarında içerik olarak her türlü gerekli katkılar bulunmaktadır. Bu katkılar kurum temizleyici deterjan katkılar ve köpüklenme önleyici katkılar başta olmak üzere pek çok kimyasal katkıyı içermektedir. Eğer bilinen marka bir motor yağı kulllanıyorsak ilaveten motor temizleyici katkı kullanmak gereksiz maliyet demektir.


Özellikle kimyasal katkı satıcılarının ön plana çıkardığı subap yüzeylerindeki ve piston tepelerindeki kurum temizliği, özellikle tarafımdan yapılan testlerde özellikle yüksek km araçlarda endoskop ile yapılan gözlemlerde başarısız olmuş ve hala kurumun subap yüzeylerinde ve piston tepelerinde kaldığı tespit edilmiştir.


Bu sonuç üzerine satıcılar tarafından bu temizleyici katkının her 10.000 kmde bir kullanılması gerektiği söylensede toplam maliyete bakıldığında kimyasal katkı kullanmak ile silindir kapağı sökülerek temizlik yapılması 100.000 km kullanım sonunda hemen hemen aynı maliyetlere gelmektedir.


O nedenle motor temizlik katkısı kullanımına ekonomik anlamda gerek yoktur. Eğer aracınızı belirli periyotlarda otobanda yüksek devirde ve yüksek hızda

(kanuni limitlerde) kullanırsanız motor içindeki ısı bu kurumları yüksek oranda temizleyecektir.


Diğer taraftan subap mekanızmasında bir sorun nedeni ile eğer subap yüzeylerinde kurum birikimi meydana geliyorsa temizleyici katkı kullanmak yerine onarım yöntemi tercih edilmelidir.


Herkese güvenli sürüşler dileriz.

0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör