• Direksiyonum.com

Motorlu Araçlarda Otomatik Klima Nasıl Kulllanılır?

Otomatik klima veya halk dilinde dijital klima araç içerisinde bulunan sürücü ve yolculara konfor sunma amacı ile tasarlanmış bir sistemdir.


Otomatik klima da istenen araç içi sıcaklığı ayarlanarak araç içi sıcaklığının sürekli olarak ayarlanan değerde kalması sağlanarak çok önemli bir konfor sağlanır. Gereksiz üşüme ve terlemelerin önüne geçilmiş olur. Böylece sıcaklık ve fan hızı ayarı ile oynama gereği ortadan kalkar. Ancak genelde otomatik klimalar eskiden kalma alışkanlıklar nedeni ile manual klima (otomatik olmayan klima) gibi kullanılmaktadır.


Yani araca binince aşırı sıcak nedeni ile maximum soğuk ve maximum fan hızına ayarlanmakta ve aracın içi istenen soğukluğa ulaşınca sıcaklık yükseltilmekte, fan hızı düşürülmektedir. Bu kullanım şekli kesinlikle otomatik klima sistemine uygun değildir zira otomatik klima, bu şekilde otomatik olmayan klima gibi kullanılmaktadır.


Otomatik klima sistemlerinde sistem auto (otomatik) moduna alınır ve istenen sıcaklık ayarlanır. Sistem fan hızını kendisi ayarlar ve araç kabini ayarlanan sıcaklığa düşünce fan hızı ve soğutma performansı otomatik olarak sistem tarafından düşürülür. Bu şekilde ilave bir müdaheleye gerek kalmadan kabin içi sıcaklık sürekli sabit kalmış olur. Eğer sürüş esnasında araç içi ortamı fazla soğuk veya fazla sıcak hissedilirse sadece sıcaklık ayarı yapılması yeterlidir.


Eğer otomatik klima anlatılan şekilde kullanılmaz ise bu durumda üşütme nedeni ile hastalık yapma ihtimali unutulmamalıdır.


Ayrıca araca ilk binildiğinde klima çalıştırılmalı ve camlar tamamen açılarak yaklaşık 10-15 dakika içerideki sıcak havanın dışarı çıkması sağlanmalı ve sonrasında camlar kapatılmalıdır.

Eğer vücut terli ise asla klima açılmamalı ve önce camlar açılarak terlemenin durması ve terin kuruması beklenmelidir. Aksi taktirde ateşli soğuk algınlığı meydana gelme ihtimali oldukça yüksektir.


Herkese güvenli sürüşler dileriz.

0 görüntüleme0 yorum