• Direksiyonum.com

Sürüş Esnasında Aracın Ön Tarafını Görmemiz Gerekir mi?

Bu sorunun en net cevabının "hayır" olduğunu kesin olarak söyleyebiliriz.


Özellikle araç kullanmaya yeni başlayan sürücülerde sürücü koltuğunu en yüksek konuma alma, direksiyona çok yakın olma isteği gibi davranışlar görülmektedir. Ancak bu durum tamamen psikolojik olup aracın daha kontrollü veya daha iyi kullanılması ile direkt olarak bir alakası bulunmamaktadır.


Tam tersine direksiyona yakın olmak kol hareketlerini kısıtladığı için dezavantaj teşkil eder ve sürücü kısa zamanda ve seri şekilde direksiyonu çeviremediği için manevralarda ve park etme esnasında sorun yaşar. Aynı zamanda dışarıya karşı da olumsuz bir görüntü oluşur.


Sürüş esnasında en temel ölçü bacak mesafesidir. Gaz, fren ve varsa debriyaj pedalına tam olarak basabilmek en temel kuraldır. O nedenle sürücü koltuğu temelde pedallara göre bacak mesafesine göre ayarlanır ve akabinde gerekirse direksiyon derinlik ve yükseklik ayarı yapılır.


Sürücü derslerinde nasıl başlandı ise ve neye alışıldı ise araç kullanımına o şekilde devam edilir. O nedenle ilk baştan itibaren direksiyona yapışmadan, olması gereken konumda sürücü koltuğu ayarları yapılır ise o şekilde devam edilir ve uzun vade de bir sıkıntı yaşanmaz, aksi taktirde kazanılmış uygunsuz alışkanlıkları değiştirmek çok daha zor olacaktır.


Herkese güvenli sürüşler dileriz.

0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör