• Direksiyonum.com

Sürücü Kursları Size Gerçekten Araç Kullanımını Öğretiyor mu?

Güncelleme tarihi: 13 Haz 2020

Bu sorunun cevabına hem evet hemde hayır diyebiliriz.

Önce sorunun cevabı "evet" olan kısmına bir bakalım.


Evet sürücü kursları hiç araç kullanmamış ve ehliyeti olmayan kişilere temel araç kullanım bilgileri ve trafik bilgileri gibi pek çok bilgiyi sınırlı bir zaman içerisinde vermektedir.

Buradaki en önemli sorun hem sürücü adaylarının hemde sürücü kursu personelinin odaklandığı tek nokta sürücü adayına tek seferde ehliyet aldırmaktır. Kurs esnasında en çok konuşulan konular ehliyet yazılı sınavında çıkacak sorular veya uygulama eğitiminde nelere dikkat edileceği, hangi hataların kalmaya yol açtığı gibi konular olmaktadır.


Halbuki gerçek hayatta durum çok farklıdır. İşte sorunun "hayır" olan cevabı ile ilgili kısım burada başlamaktadır. Ehliyeti alan kişi eğer kendine ait aracı yok ise zaten bir süre sonunda kurs da edindiği tüm bilgileri unutmakta ve adeta sürücü kursu başlangıç seviyesine gelmektedir.


Kendine ait aracı olan kişiler ise trafiğe çıktıkları anda bambaşka bir hayat ile karşılaşmaktadır. Bir yandan araca hakim olmaya çalışmak ve diğer yanda her yönden önünüze fırlayan araç ve yaya trafiği nedeniyle sürücü ve çevresindekiler tam bir kaos yaşamaktadır..


Bu aşamada en çok yaşanan sorunlar; panik durumunda pedal ve direksiyonun bırakılması,fren yerine gaza basma, aracı stop ettirme, aracı yokuş yukarı yollarda geri kaçırma ve gidilen yerde aracı park edememe gibi sorunlardır.

Eğer bu dönemde bir trafik kazası yaşanması durumunda bazı sürücüler araç kullanmaktan çekinmeye başlamakta ve psikolojik olarak araç kullanmak istememektedir.


Yukarıda anlatılanlar çerçevesinde bizim önerimiz ehliyet alan herkesin mutlaka yeterli olmadığı konularda özel direksiyon dersi almasıdır.


Araç kullanımınız çok iyi olsa da en azından özel sürüş dersleri ile trafik bilgilerinizi yenilemek ve uygulamalı olarak öğrenmek hem sizin hemde çevreniz için en doğru karar olacaktır.

Sürücü kurslarına ödenen ücretlere göre çok daha uygun olan özel sürüş dersleri alarak hem aracınızı koruyun hemde kendinizin ve başkalarının hayatını emniyete alın.

Herkese güvenli sürüşler dileriz.

0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör